Re: Kronika Černošic 1977 - 81
Autor:
Enzila (IP zapsáno)
Datum: 07.03.2013 11:23
Musím se přiznat, že jsem se na ten dokument se zájmem podívala.
Jestli mohu přispět svojí troškou do mlýna.
Na mě to působí zcela opačně, než jak je to asi zamýšleno. Vzpomněla jsem si na neustálé komunistické oslavy v mém rodném městě, které nebraly konce. Na ty stánky s banány a pomeranči, které se objevily vždy na "mírových slavnostech" apod. Jinak samo nebyly vůbec k sehnání.
Docela mě překvapilo, že i v takovém městečku, jako byly Černošice, se to konalo podobně jako v příhraničním městě u Rakouska, které bylo hlídáno silnou sovětskou posádkou.
Jinak k těm dětem. Komunistický režim velice intenzívně zneužíval děti k propagandě. Ty salutující děti v tom dokumentu jsou pro ty časy naprosto příznačné. Pro mě to znamená takovou "noční můru" z dětství, kdy jsme jako "pionýři´= děti ZDŠ museli postávat na všech těch blbostech na sluníčku, v mraze (třeba u hrobu neznámého vojína, který byl samozřejmě prázdný), salutovat, zpívat komunistické zpěvy, které byly naprosto šílené. V dospělosti po revoluci jsem docela záviděla dětem v pěveckých kroužcích, že mohou zpívat písničky lidové či takové, které jim vyhovují a nemusí se učit slova "Kupředu levá" apod.
Komunisté dokázaly zneužít i konzervy paštiky ve výloze samoobsluhy, na něž pražilo sluníčko a nad nimiž neustále visel nějaký plakátek s propagandou.
Fakt mi není ani dnes dobře, když si vzpomenu na ty zprávy v TV, které neustále omílaly totéž, které čtyřicet let opěvovaly kraviny a snažily se cosi dokazovat. Lenin věčně živý, Gotwald věčně živý, Únor věčně živý... Komunistický rok za dob mého dětství se odvíjel od těch pitomých oslav. Začalo se v lednu s Leninem a skončilo v listopadu s VŘSR. Jedině prosinec byl trochu klidnější, to byly Vánoce, a když člověk pomine Dědu Moroze, tak si na ty Vánoce netroufli komunisti až tak moc sáhnout. Tedy z mého pohledu. Jiní by možná dodali něco jiného...
Nojo, holt se zapomíná.