Re: optimalizace 171
Autor:
jakub špetlák (IP zapsáno)
Datum: 19.04.2016 21:40
reakci připravujeme.
21 otázek k dopravě v Černošicích
V souladu se rčením „není špatných otázek“ a v zájmu posílení informované diskuse na téma dopravy v Černošicích si dovoluji vedení města požádat o odpovědi na připojené otázky. Věřím, že tato metoda přispěje k posunutí diskuse o dopravě a zejména trati do věcnější roviny.
1. Má vedení města informace o tom, jak si vede SŽDC se zjišťovací studií, jejíž závěr má doporučit optimální trasu pro přímé spojení Prahy a Berouna?
Pouze ústní informace, že se mají posuzovat 3 varianty a že SŽDC je ve fázi zadání studie proveditelnosti.
2. Ví něco o záměru spojit Beroun a Karlštejn tunelem a tím vyřešit „problém s CHKO“, který komplikuje povolení plánované intenzifikace tratě?
Ne.
A souhlasí s názorem, že kdyby toto spojení vzniklo, pak by už nikdo (SŽDC, MD) neuvažoval o spojení Prahy a Berouna novou přímou trasou?
Ne. Přímé spojení Prahy a Berouna by podle názoru a informací vedení města i tak bylo nutné, aby jím mohla být vedena rychlíková a nákladní doprava. Trať skrze Černošice by výhledově měla sloužit pouze pro příměstskou dopravu. Vysokorychlostní tratí není a být nemůže.
3. Jak konkrétně si představuje jím navrhovaný interval deseti minut pro příměstské vlaky? V obou směrech a po celý den? Ví, kde by se vlaky v tom případě potkávaly?
Desetiminutový interval předpokládáme zejména v dopravních špičkách. Technicko-organizační detaily jízdního řádu jsou v kompetenci objednatelů dopravy (Praha, kraj) a organizátora dopravy (ROPID). Otázka, kde by se vlaky potkávaly, je nejasná. Předpokládáme, že na trati.
4. Ví, kolik nákladních vlaků a kolik rychlíků do hodiny má podle plánu projíždět po modernizované trati v úseku skrz Černošice?
Tyto informace jsou obsaženy v projektové dokumentaci zpracované SŽDC a projednávané v procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).
5. Je mu známo, jak by byl provoz vlaků rozložen v průběhu dne?
Tímto se rada města detailně nezabývala.
6. Dokáže odhadnout, kolik minut z hodiny by byly staženy závory na přejezdu Říční a Dr. Janského?
Nemáme přesný odhad, závisí to také na konečné konfiguraci trati. Investor zřejmě ustoupí od záměru zřídit v Mokropsech třetí kolej a protáhne desetiminutový takt až do Dobřichovic nebo Řevnic. To sice zřejmě vyhoví občanům, kteří proti třetí koleji protestovali, ale současně to bude znamenat větší počet vlaků projíždějících na Všenory, a tedy častěji stažené závory na přejezdu Dr. Janského. Lze předpokládat, že dopad ve špičce může být podobný jako by byl na
přejezdu Radotínská – zvýšení času se staženými závorami cca o polovinu. Vedení města opakovaně požaduje snížení maximální rychlosti projíždějících vlaků na území Černošic a v souvislosti s tím o posun spouštěcího čidla blíže k přejezdu Říční a Dr. Janského, aby se zkrátila doba uzavření závor.
7. Má informace o tom, jak pokračuje pořizování změny územního plánu za účelem rozšíření koridoru pro přeložku silnice II/115 mezi vodárnou a stávajícím přejezdem na Radotínské?
Pořizování změny bylo odloženo/přerušeno, než žadatel (SŽDC) dodá dostatečné podklady. Současně se změnou územního plánu bude pak z rozhodnutí zastupitelstva města zpracován i regulační plán, skrze který bude lépe možné zajistit zájmy a představy města v této lokalitě.
8. Ví, zda je už k dispozici geologický průzkum pro stavbu přeložky silnice II/115? (tj. geologický průzkum předmětné části Horky)?
Podle našich informací ještě k dispozici není, nicméně SŽDC letos plánuje jeho zajištění.
9. Má informace o tom, jak pokračují projekční práce pro intenzifikaci tratě?
Máme ústně potvrzeno, že SŽDC dokončila formulaci zadání pro zpracování další fáze projektové dokumentace a objedná je od společnosti SUDOP, a to včetně varianty pologalerie v místě budoucí přeložky silnice II/115.
10. Má nějaký názor na to, jak bude v případě realizace přeložky silnice II/115 vyřešen navazující provoz z ulice Komenského? Nebo má nějakou studii?
Není definitivně dořešeno, nicméně žádoucí je, aby pro osobní dopravu bylo napojení bez omezení v obou směrech. Je možné, že omezení bude nutné pro nákladní dopravu.
11. Uvažuje o úpravách v místní dopravě vzhledem k tomu, že přejezdy v Mokropsech budou z důvodu vyššího provozu na dráze častěji zavřeny?
Rada zvažovala možná budoucí opatření, aby ulice Z. Lhoty nebyla používána k průjezdu z Mokropes směrem na Prahu.
12. Co si myslí o tom, že místo mezi kamenným mostem a Famelií, kde dochází ke kolizím mezi motoristy, cyklisty a chodci, by bylo dobré vyřešit ještě v roce 2016?
Tímto se rada města nezabývala. Pokud máte nějaký vlastní návrh řešení na zvýšení bezpečnosti v této části ulice Slunečná, můžete jej zaslat dopravně-bezpečnostní komisi, radě města nebo jako zastupitel předložit přímo zastupitelstvu.
13. Uvažuje o rozšíření kamenného mostu? Případně jak?
Uvažuje se o umístění lávky pro pěší vedle kamenného mostu.
14. Má nějaké konkrétní výstupy na téma řešení hluku z provozu tratě?
Z hlediska budoucí rekonstrukce trati lze za konkrétní výstup považovat, že projekt počítá s využitím jiných opatření pro snížení hluku než protihlukových stěn.
15. Proč nepodpořilo petici Spolku na ochranu kvality života v okolí železnice v Černošicích proti vedení mezinárodního železničního koridoru středem obcí dolního Poberouní Praha-Beroun?
Rada města v souladu s rozhodnutím zastupitelstva i s vlastními předchozími stanovisky považuje projekt celkové rekonstrukce železniční trati za potřebný. Trať je v našem území velmi zastaralá a poruchová a na hranici své kapacity pro osobní dopravu. Rekonstrukce a optimalizace má přinést mj. zvýšení kvality trati, frekvence osobní vlakové dopravy (jediná reálná alternativa individuální automobilové dopravy), snížení hlukového zatížení obyvatel, zlepšení zabezpečení a uživatelského komfortu.
16. Proběhly mezi zářím 2015 a březnem 2016 nějaké schůzky se SŽDC?
Ano. 3. listopadu proběhla schůzka se SŽDC, která předcházela setkání vedení města s obyvateli z Komenského a Sadové ulice o den později. Dále 7. března proběhla schůzka o otázkách hluku. 31. března proběhla krátká schůzka starosty města a předního zástupce SŽDC.
17. Co si myslí o tom, že podpora modernizace stávající tratě může ve svém důsledku vést k tomu, že jiná trať (tj. možnost tunelového spojení Praha-Beroun) se už nebude realizovat nebo se minimálně oddálí o řadu let zejména díky nutnosti zajištění „udržitelnosti projektu“ modernizace stávající tratě?
Vedení města Černošice projekt modernizace stávající trati a projekt budoucí vysokorychlostní trati (VRT) považuje za dva samostatné záměry, což bylo opakovaně potvrzeno. Mimo jiné i Ministerstvem dopravy ČR v odpovědi na společnou výzvu starostů svazku obcí Region Dolní Berounka, aby byla příprava přímého, vysokorychlostního propojení urychlena a aby trať byla vedena mimo údolí Berounky. Opakovaně to je potvrzeno i ze strany SŽDC. Zatímco trať údolím Berounky má mít na území Černošic maximální rychlost 80-120 km/h, skutečná vysokorychlostní trať, který v budoucnu má spojovat hlavní města Prahu s Německem, je projektována na rychlost nejméně 250-300 km/h. Potřebu vysokorychlostní spojení Prahy potvrzuje například i aktuálně projednávaný Strategický plán hlavního města Prahy. Po budoucí realizaci VRT bude trať v Černošicích konečně sloužit pouze pro příměstskou dopravu.
18. Má jasno v tom, jaká omezení a opatření bude požadovat po SŽDC v zájmu ochrany zdraví a majetku obyvatel Černošic v průběhu samotné stavby?
Ne, toto zatím nebylo předmětem žádných jednání. Začátek stavby předpokládáme cca v roce 2019-2021. Podmínky stavby stanoví mj. stavební povolení, které bude vydávat stavební úřad v Berouně s přihlédnutím ke stanoviskům všech dotčených orgánů a účastníků řízení, vč. města.
19. Myslí si, že by byl dobrý nápad zřídit nástěnku na zastávkách a jejím prostřednictvím informovat obyvatele města o novinkách ohledně plánů s tratí a o odpovědích na často kladené otázky?
Vedení města o takovém nápadu nejednalo. Vedení města informuje skrze Informační list a webové stránky, a také na veřejných setkáních s občany a zasedáních zastupitelstva.
20. Souhlasí s názorem, že v případě, kdy bude realizována nějaká větší akce na trati, by město mělo mít připravené stavební záměry, které bude možné nebo výhodné provádět pouze spolu se stavbou na trati, a že by bylo dobré mít na tyto věci finanční rezervu?
V souvislosti s budoucí rekonstrukcí trati vedení města navrhuje zbudovat na vlastní náklady nový pěší podchod pod železniční tratí na úrovni křižovatky Topolské ulice a ulice Zd. Lhoty. Máme již hotovou projektovou dokumentaci. Tato akce nebude tak nákladná, abychom již dnes, bez znalosti termínu realizace, potřebovali vytvářet nějakou finanční rezervu. Obdobně to platí pro některé úpravy zejména u nádraží Černošice, které město požaduje v rámci vlastní architektonicko-urbanistické studie a na kterých se možná bude muset finančně podílet. Jiné městské záměry, které by byly úzce svázány na budoucí rekonstrukci trati, v současné době nejsou.
21. Považuje tento způsob kladení různých otázek za přínosný a myslí si, že je smysluplné v tom pokračovat?
Ne. Za vhodné fórum pro diskuzi o různých názorech, námětech a volně formulovaných otázkách považujeme pracovní skupinu pro rekonstrukci železnice, veřejná setkání s občany a zasedání zastupitelstva. Vedení města – tedy zejména rada města – přijímá rozhodnutí a stanoviska, tj. neformuluje názory. Ve stejné logice například ani zákon o poskytování informací nedává tazateli právo na informace o názorech a budoucích rozhodnutích, ale jen na informace o již existujících skutečnostech. Otázky na „vedení města“ na názor ve věcech, ve kterých nebylo přijato dosud žádné formální rozhodnutí ani stanovisko, je obtížné korektně zodpovědět. Přípravu a projednání odpovědí na těchto 21 otázek v radě města považujeme za neúměrně časově náročnou. Jako zastupitel máte právo navrhnout zastupitelstvu přijetí konkrétního stanoviska (následně závazného i pro radu města). Teprve jeho projednáním lze lépe zjistit „názor vedení města“, nikoliv zasíláním seznamu otázek do redakce Informačního listu, popřípadě na podatelnu úřadu. Ve věcech, ve kterých zastupitelstvo nebo rada již jednaly, je „názor“ vedení znám z přijatých rozhodnutí, která jsou pravidelně zveřejňována v Informačním listu a na městském webu.
Děkuji.
Jakub Špetlák, zastupitel Trojlístek
Odpovědi připravil starosta Filip Kořínek a souhlasným usnesením je vzala na vědomí rada města. Obsah odpovědí nelze v této podobě považovat za formální rozhodnutí či závazný názor rady v jednotlivých diskutovaných bodech.