kořenový systém stromů není "určen" tím, jestli je strom listnatý nebo jehličnatý, to určuje biotop (druh) a pak stanoviště. Například borovice koření hluboko, smrk ztepilý mělce, smrk pichlavý (stříbrný) koření jinak a hlouběji než smrk ztepilý (viz [
creationwiki.org]). Pro stabilitu je určující i to, zda je strom zasazený na vhodné stanoviště - například akát vysazený ve výživné půdě roste příliš rychle a je pak křehký a nebezpečný, nebo nepropustná půda, přemokřená půda, kyselá, zásaditá atp.) jestli má strom problém s kořeny je dost dobře vidět na jeho stavu.
Rozhodně mi přijde za vlasy přitažené omlouvat tento nestandardní a chybný postup tím, že zrovna začalo foukat - to má město stromy, které hrozí pádem (vývrat nebo zlom) jen u zušky? Mám spíš pocit, že větry přišly "jak na zavolanou". Kdyby se v novinách objevil článek o kalamitním výskytu kloubnatky na porostech smrku pichlavého, pak by to bylo také "dobrým důvodem".
Tato diskuse je o ničem. Nechápu, proč je takový problém přiznat barvu a nemlžit.
Přínosné zajisté bude, že úřad a vedení města bude brát vážně možná nebezpečí hrozící od stromů (například některé stromy v "lesoparku" před Vírkem vypadají hrozivě) a i jiná nebezpečí - například zabezpečení stavby jezu je legrační atp.