Re: kauza Karlická
Autor:
Michal Strejcek (IP zapsáno)
Datum: 07.06.2007 00:56
Vážený pane Pekárku, pokusím se hodně stručně, přesto to bude poněkud delší.
Dovolím si svůj příspěvek rozdělit na dvě části - část 1. Rekapitulace a část 2. Zakopaný pes.
V části 1. využiji částečně informací, které mám od pana Aleše Pajgrta (2002 - 2006 předseda Investiční komise) a veškerých zápisů, které mám k dispozici. Bohužel, tyto zápisy zde kopírovat sice lze, ale bylo by to s ohledem na srozumitelnost vývoje spíše kontraproduktivní, neboť čítají několik desítek stran. Vyjádření je formulováno z pohledu VPM, pokud by to vadilo tak se omlouvám, ale jiný pohled nemám k dispozici a vše přeformulovávat je nad moje síly v tuto noční hodinu. Takže:
část 1.- Rekapitulace:
1) VPM se podílela od roku 2003, v návaznosti na svůj volební program, na koncepci obnovy místních komunikací. Tato koncepce se vytvářela v období 01-08/2003 ve spolupráci Investiční, Dopravní a Územně plánovací komise a Finančního výboru.
Ulice byly rozděleny dle dopravní obslužnosti (na páteřní, obslužné a dojezdové), potřeby technického provedení (třída dopravního zatížení, sklon, způsob dešťového odvodnění, návaznost, provedení povrchu) a dopravního provedení (počet jízdních pruhů a chodníků).
Dalším kriteriem dělení byla proveditelnost rekonstrukce ulic. Jednoduché rekonstrukce dojezdových ulic byly určeny pro realizování bez projektové dokumentace (v rámci stavebního ohlášení) s využitím Technických služeb (TS).
2) Rekonstrukce páteřních a obslužných ulic, mezi než byla zařazena ulice Karlická, byly určeny pro realizaci dle projektové dokumentace (v rámci stavebního povolení). Návrh časového harmonogramu rekonstrukce těchto ulic byl dán zejména návazností dešťové kanalizace, dokončením vodovodu, kanalizace a plynovodu, rovnoměrností rozmístění ve městě, počtem obyvatel v ulici a postupem po skupinách ulic. Výsledkem byla přiložená tabulka č.1 Pořadí rekonstrukce místních komunikací dle PD, která se tvořila v rámci zmíněných komisí cca 5 měsíců a byla schválená městskou radou dne 10.9.2003.
3) IK se k danému problému vyjádřila v zápisu č.10/2003 z 3.11.2003. S doporučením následné regulace nárůstu dopravy dopravními omezeními.
Ze zadání PD byl v 11/2003 vyjmut A.Rádlem úsek před MŠ Karlická (mezi ulicí Vrážskou a V zahradách), IK jej doporučila znovu zařadit. To způsobilo roztržku mezi 1. a 2. místostarostou.
4) Vítězem výběrového řízení v 09/2003 se stala firma SUDOP a.s. Schůzky k upřesnění zadání PD se zúčastnili za VPM: A.Pajgrt, L.Koubek, J.Boháč, Š.Ušiak aj.Pergl
5) Firma SUDOP zpracovala PD s respektováním normy ČSN 736110 se skladbou uličního prostoru místní obslužné komunikace MO 7/30 s dvěma jízdními pruhy 2,75m, vodícím proužkem 2x 0,25m a chodníkem 1,5m.
Cena rekonstrukce dle původní PD však vycházela jako velmi vysoká. Projekt zahrnoval dešťové odvodnění ulicí Fugnerovou do Švarcavy u Club Kina. Součástí projektu však byly např. též DUN (dešťové usazovací nádrže). Proto se hledaly cesty zlevnění PD.
6) Monitorování projektů jednotlivých ulic bylo rozděleno mezi členy IK, kteří se vyjadřovali k PD dne 10.11.2003. Po odvolání 2.místostarosty byla PD zpracována bez dolního úseku (tj. pouze k ulici V zahradách).
7) IK nabídla iniciativu svých členů dne 14.6.2004, pro informování sousedů o potřebě převodu vlastnictví pozemků na město pod komunikacemi, jež byly v plánu rekonstrukce dle SP. Jednalo se o ulice Mokropeskou, Tyršovu a Smetanovu.
8) OISM informoval IK o připravenosti stavebního povolení od 15.6.2005, nevyjasněnost vlastnických vztahů nebyla však známa.
9) V období 2.pololetí 2006 probíhala rekonstrukce části ulice Karlická mezi Stulíkovou a Myslbekovou dle projektu SUDOP a byla investorsky zajištěna firmou Skanska. IK doporučovala městské radě 16.1.2006 a opakovaně 10.4.2006 realizaci zatrubněné dešťové kanalizace s původně plánovaným průměrem 500 mm. Finálně použitý průměr byl však 300 mm.
10) Pro realizaci rekonstrukce zbývajících úseků ulice (V zahradách – Stulíkova a Myslbekova- Tyršova) ) byla vybrána firma STRABAG, a.s. , podpis smlouvy 30.5., předpoklad realizace 09-10/2006.
IK doporučuje zahrnutí též navazujícího úseku ulice B.Němcové (mezi ulicemi Tyršovou a Havlíčkovou).
11) Z důvodu zpoždění rekonstrukce úsek Myslbekova - Stulíkova dodavatelem Skanska byla rekonstrukce zbývajících úseků Karlické městem odsunuta na rok 2007. Plánované prostředky 3,8 mil. Kč byly použity na rekonstrukci ulic na Horce (Jansova a Waldhauserova). IK doporučovala 6.9.2006 realizaci rekonstrukce Karlická ještě v roce 2006, zastupitelé VPM navrhovali totéž na zasedání zastupitelstva v 09/2006.
12) IK kritizovala 9.10. 2006 nerovnoměrné použití investičních prostředků mezi 3 hlavní oblasti Černošic.
13) Na přelomu roku 2006/2007 byly zjištěny nedostatky ve stavebním řízení, jež spadaly do působnosti bývalého vedoucího OISM Ing.M.Hájka. Po stavební povolení nebyl zajištěn souhlas spolumajitelů pozemků pod komunikací před bytovými domy. Tyto pozemky byly vyjmuty ze stavebního povolení.
14) Zastupitelstvo schválilo fin. rozpočet města pro rok 2007 se zařazením rekonstrukce Karlická dne 19.3.2007.
Projekt rekonstrukce ulice Karlická vznikl z důvodu realizace složité rekonstrukce dle stavebního povolení (svažitá ulice s dešťovou kanalizací, návaznost úseků realizované různými dodavateli a investory) v roce 2003.
Karlická ulice byla vytipována jako klíčová páteřní ulice zejména pro místní propojení 2 center (černošického a vrážského) a dešťové odvodnění navazující oblasti Vráže, proto byla zařazena v seznamu rekonstruovaných ulic na prioritní 4.místo.
Pro udržení dané pozice v plánu rekonstrukce byly akceptovány požadavky stavební normy na šíři komunikace s tím, že pro potencionální nárůst dopravního zatížení by byl redukován dopravními omezeními.
V průběhu období 2005-2007 se však objevily nové skutečnosti vedoucí k současným obavám občanů z nárůstu dopravního zatížení (výstavba domů v zatáčce Vrážské ulice, změna ÚP a rozvoj zástavby na Vráži, zvýšená nedůvěra k vedení města). Současně vyšly najevo nedostatky ve stavebním řízení, kdy nebyl zajištěn souhlas spolumajitelů části pozemků pod komunikací před bytovými domy.
část 2 - Zakopaný pes:
Od roku 2004/2005 byla připravena projektová dokumentace ke stavebnímu povolení. K vyřízení stavebního povolení je mimo jiné, jak je již výše řečeno, potřebný souhlas soukromých vlastníků pozemků, na kterých se má stavba realizovat. Vzhledem k tomu, že úřad do této chvíle tento souhlas nezajistil, není na část (zejména před bytovkami, ne však pouze) vydáno stavební povolení. Proč úřad tento souhlas nezajistil, ačkoliv doba tří let je jistě pro jednání a dohodu dostatečná, a zároveň se pustil do rekonstrukce ulice za cca 3.5 mil bez zajištěného stavebního povolení v celé její průjezdné délce nechci spekulovat. To je spíše otázka na vedení města.
A teď ten pes: nedotknutelnost soukromého vlastnictví.
S pozdravem M. Strejček
Upraveno 3 krát. Naposledy upravil Michal Strejcek (07.06.2007 01:08)