Re: centrum vráž-odstranění černého patra
Autor:
Michal Strejcek (IP zapsáno)
Datum: 11.05.2010 17:32
Pozmek o kterém je řeč je současně platným územním plánem veden jako stavební. Protože právě zpracovávaná změna ÚP je jako celek koncepčně zaměřená mimo jiné proti zvyšování zahuštěnosti obyvatelstva na stejné ploše (mimo jiné k tomu docházelo i z důvodu navyšování počtu bytových jednotek v tzv. rodinných domech) byl na tuto plochu vznesen požadavek omezení BR2. Investr centra Vráž vznesl požadavek, aby na tuto plochu bylo omezení BS.
Vysvětlivky:
BR-2: PLOCHY BYDLENÍ - V RODINNÝCH DOMECH, S MOŽNOSTÍ SITUOVÁNÍ DROBNÝCH PROVOZOVEN ZÁKLADNÍ VYBAVENOSTI A SLUŽEB
Určené využití: bydleni v samostatných izolovaných rodinných domech pod jedním číslem popisným, skládajících se z případného podzemního podlaží, přízemí, patra a podkroví; ohrazená zahrada s funkcí rekreační, okrasnou nebo užitkovou. Garáž (garáže) pro osobní vozidlo je pouze součástí dispozice rodinného domu. Výjimku lze připustit v případě, že toto umístění neumožňuje terénní konfigurace.
Přípustné využití: rekreační bydlení ve stávajících objektech pro rodinou rekreaci; obslužné činnosti nevýrobního charakteru omezeného rozsahu (drobné provozovny, maloobchod, veřejné stravování do 50 osob a ubytování do 6 lůžek, zdravotní a sociální služby, to vše přípustné pouze v rodinných domech); parky veřejná zeleň, dětská hřiště, cyklistické stezky, pěší komunikace a prostory, nezbytné pro dopravní a technickou infrastrukturu (upřednostňuje se podzemní umístění), to vše pro obsluhu daného území, stavby škol, předškolních a školských zařízení. Přípustné jsou též vedlejší doplňkové stavby jako například bazény, zahradní domky, stavby krbů, terasy, zpevněné plochy a foliová jezírka.
Vliv činností provozovaných na těchto plochách nesmí negativně zasahovat sousední pozemky (např. zápachem, hlukem, zvýšeným výskytem hlodavců, skladováním, apod.) Parkování uživatelů a návštěvníků nebytových prostor musí být řešeno na vlastních pozemcích.
Nepřípustné využití: veškeré takové využití a veškeré stavby, které nejsou jmenovány v určeném nebo přípustném využití; všechny takové druhy činností, které svými negativními vlivy přímo nebo nepřímo narušují pohodu bydlení a životního prostředí; chovatelství a pěstitelství; výstavba staveb pro rodinnou rekreaci. Samostatné stavby pro podnikatelskou činnost jsou na pozemcích rodinných domů nepřípustné.
Regulativy prostorového uspořádání:
Rodinné domy mohou mít nejvíce 3 bytové jednotky. Regulativy prostorového uspořádání jsou totožné s regulativy uvedenými pro funkční plochu BR-1, pokud v objektu nejsou situovány činnosti nevýrobního charakteru omezeného rozsahu. V případě, že se bude jednat o rodinný dům s drobnou provozovnou o výměře minimálně 70 % podlahové plochy 1. nadzemního podlaží, uplatní se regulativy pro plochu BR-1, pokud nejsou níže upraveny odlišně.
Maximální přípustná výška staveb hlavních bez provozoven (zejména rodinných domů) je 9,5 m včetně podezdívky. Maximální přípustná výška staveb hlavních s drobnou provozovnou o výměře minimálně 70 % podlahové plochy 1. nadzemního podlaží je 10,5 m včetně podezdívky.
Je povolena celková maximální zastavěnost 30 % z celkové plochy pozemku. Dále je přípustné, aby zpevněné plochy měly výměru dalších 20 % z plochy pozemku. Do zpevněných ploch se započítávají také plochy foliových jezírek. Minimální prokazatelně ozeleněné plochy musí být 50 % z plochy pozemku. Na pozemku rodinného domu je třeba zabezpečit i parkování pro návštěvníky dle normových požadavků.
BS: PLOCHY BYDLENÍ - V BYTOVÝCH DOMECH, S MOŽNOSTÍ SITUOVÁNÍ DROBNÝCH PROVOZOVEN ZÁKLADNÍ VYBAVENOSTI A SLUŽEB
Určené využití: stavby pro bydlení, služby, obchod a drobnou malovýrobu především místního významu, veřejné stravování do 100 míst, ubytování do 50 lůžek s odpovídajícím zázemím (parkování, garážování, izolační a okrasná zeleň).
Přípustné využití: zařízení kulturní, společenská a církevní, zdravotní a sociální služby, zařízení administrativní a správní; parky veřejná zeleň, dětská hřiště, cyklistické stezky, pěší komunikace a prostory, nezbytné stavby pro dopravní a technickou infrastrukturu (upřednostňuje se podzemní umístění), to vše pro obsluhu daného území , stavby škol, předškolních a školských zařízení.
Přímý i nepřímý vliv provozovaných činností nesmí zhoršovat životní prostředí více než určují hygienické normy pro obytnou zástavbu.
Nepřípustné využití: veškeré takové využití a veškeré stavby, které nejsou jmenovány v určeném nebo přípustném využití; dopravní zařízení a výrobní činnosti, které svými negativními vlivy přímo či nepřímo zasahují stavby pro bydlení a stavby pro chovatelství a pěstitelství v rámci drobných staveb; vedlejší doplňkové stavby jako například bazény, zahradní domky, stavby krbů, terasy a foliová jezírka.
Regulativy prostorového uspořádání:
Provozovny budou situovány jako součást stavby hlavní nebo budou stavby provozoven spojeny stavebně se stavbou hlavní. Na pozemcích se vylučuje výstavba halových objektů.
Maximální přípustná výška staveb hlavních s drobnou provozovnou o výměře minimálně 70 % podlahové plochy 1. nadzemního podlaží je 10,5 m po římsu či atiku včetně podezdívky; maximální výška stavby hlavní je 9,5 m po římsu či atiku včetně podezdívky měřeno vždy od rostlého terénu. Nad tuto výšku nesmí stavba mít žádné vodorovné konstrukce, které by umožňovaly užívání této části stavby samostatně zejména jako pobytové místnosti, obytné místnosti a skladové prostory (například mezonety, pracovny, dílny, ateliéry, kanceláře atd.). U hlavních staveb se připouští maximálně tři nadzemní podlaží s konstrukční výškou maximálně 3,1 m; u staveb hlavních s drobnou provozovnou o výměře minimálně 70 % podlahové plochy 1. nadzemního podlaží je přípustná vyšší konstrukční výška 1. nadzemního podlaží. Maximální výška hřebene stavby hlavní je 12 m. Ostatní nadzemní stavby mohou mít maximální výšku 5,0 m měřeno od rostlého terénu.
Za podkroví lze považovat i část stavby, která má součet půdorysných pobytových a obytných ploch menší než 70 % zastavěné plochy této stavby (plochy evidované v katastru nemovitostí) a zároveň půdorysnou plochu půdy minimálně 30 % ze zastavěné plochy této stavby. Přípustná je střecha sedlová, stanová, plochá, nebo valbová. Maximální výška staveb se měří od nejvyššího bodu střechy.
Při stavbě objektu na pozemcích v již zastavěném území je třeba brát ohled na okolní zástavbu a regulaci odvozovat od ní.
Objekt musí odpovídat prostředí a přizpůsobit se mu zvoleným materiálem, tvarem, výškou i barvou.
Při výstavbě staveb s převažující funkcí bydlení je povolena celková maximální zastavěnost 30 % z plochy pozemku. Dále je přípustné, aby zpevněné plochy měly výměru dalších 20% z plochy pozemku. Minimální prokazatelně ozeleněné plochy musí být 50% z plochy pozemku. U staveb přípustného využití je povolena celková maximální zastavěnost 50 % z plochy pozemku. U staveb přípustného využití je dále přípustné, aby zpevněné plochy měly výměru dalších 25% z plochy pozemku. U staveb přípustného využití prokázané ozelenění musí činit minimálně 25 % z plochy pozemku.
Na pozemku stavby je třeba zabezpečit parkování a odstav vozidel pro všechny funkce objektu v garážích, které budou součástí objektu, nebo na místě pro parkování a odstav vozidel; pro návštěvníky bude situováno parkování se zelení.
Minimální velikost pozemků určených pro stavby hlavní je 1000 m2 s tím, že na pozemcích vzniklých před nabytím účinnosti tohoto opatření obecné povahy, které mají minimálně výměru 800 m2 lze povolovat stavby hlavní.
Nabytím účinnosti tohoto opatření obecné povahy nově dělené pozemky musí mít minimální výměru 1000 m2 s tím, že pozemky, které zbudou po oddělení nových pozemků musí mít také minimální výměru 1000 m2. U zastavěných stavebních pozemků se do této výměry započítává i výměra stavebních parcel evidovaných v katastru nemovitostí, které jsou částečně obklopeny děleným pozemkem, patří stejnému vlastníkovi, tvoří souvislý celek s děleným pozemkem a jsou zpravidla pod společným oplocením. Požadavek na minimální výměry pozemků se neuplatní pro pozemky určené pro veřejnou dopravní infrastrukturu, veřejnou technickou infrastrukturu, a veřejná prostranství. Oznámení záměru o dělení pozemku, která nesplňují tuto podmínku je třeba posuzovat jako záměry, které podstatně mění poměry v území a je třeba je posuzovat v územním řízení. Požadavek na minimální výměry pozemků se také neuplatní v případech dělení za účelem majetkového vyrovnání (např. prodej) s tím, že na takto vzniklých pozemcích je zakázáno umisťovat, povolovat a provádět stavby i změny dokončených staveb (ve smyslu § 2 odst. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 183/2006 Sb.) mimo staveb veřejné dopravní, veřejné technické infrastruktury. Udržovací práce na stávajících stavbách jsou přípustné.
Ze změn dokončených staveb nejsou přípustné nástavby, pokud by stavba včetně nástavby celkově nesplnila výše uvedené regulativy. Při změnách dokončených staveb je nutno vycházet z regulativů pro nové stavby, zejména ze zastavěnosti, výšky okolní stabilizované trvalé zástavby (nesmí být překročena), charakteru prostředí a z možnosti zajistit normové požadavky na dopravu v klidu.
Zateplení pláště stavby je přípustné.
Dále investor avizoval, že v případě odsouhlasení předložené dohody vznikne v přípustném hmotovém objemu max. 5 bytových jednotek.
S pozdravem M.S.