Re: optimalizace trati Praha - Beroun
Autor: Jiří Mudr (IP zapsáno)
Datum: 01.12.2011 11:36
jinak tady vcelku pregnantní shrnutí od jednoho člověka z Ropidu...
"Situace ohledně Praha - Beroun je poněkud složitější. Poté co byl tunel Praha - Beroun poradenskou firmou radící EIB označen jako neefektivní, SŽDC byla nucena se upnout na rekonstrukci stávající tratě. Ta přitom musí začít nejpozději 2013, aby mohlo být alespoň zčásti využito financí z OPD1, který toho roku končí. Navázat by měl OPD2, ale nikdo neví zda bude a kolik v něm bude, naopak OPD1 se nám zřejmě ani nepodaří vyčerpat. Kromě toho hrozí velký malér, neboť pokud se Praha - Beroun nepodaří postavit včas, pak nebude dokončena spolufinancovaná stavba Praha - Plzeň a ČR hrozí vrácení dotace za celý tento úsek čili včetně již prostavěných úseků. Kromě toho dle vládního usnesení má být III. koridor dokončen do roku 2016.
Zhruba na jaře se proto rozjela příprava stavby Praha - Beroun po stávající trati. Hned na počátku příprav projektu narazila na závažný problém v projednání, neboť starostové všech obcí od Černošic po Srbsko jasně deklarovaly a MD potvrdily své rozhodnutí, že nepovolí žádné protihlukové zdi na svém území (+ bylo stanoveno ještě několik dalších podmínek). Protože projednání stavby spěchá, SŽDC rozdělila přípravu trati na tři stavby. První se jmenuje Smíchov - Černošice a prakticky končí na hranici Prahy. Druhá nese jméno Karlštejn - Beroun, ale prakticky zahrnuje jen stanici Beroun a úsek do Králova Dvora. Příprava těchto relativně "nekonfliktních" úseků je nyní ve stádiu zpracovnání přípravné dokumentace a tyto stavby by měly být realizovány jako první. Příprava a projednání "problémového" úseku Černošice - Karlštejn (přesněji tedy spíš Beroun) by měla navázat následně.
K celé trati je zpracována také provozně-ekonomická studie, která sama o sobě je velmi zajímavým dokumentem. Kromě tradičních akcí typu reko svršku, troleje, kolejové úpravy stanic, plná peronizace apod. obsahuje také dvě novinky. Tou první je zřízení jakéhosi čtyřkolejného úseku Radotín - Velká Chuchle zřízením spojek v Chuchli. Druhou je zřízení obratové koleje v Černošicích-Mokropsech. Tato opatření jsou reakcí na požadavky objednatelů dopravy. Dálková doprava totiž požaduje prostor pro vznik třetí linky dálkové dopravy, kterou by měly být vlaky rychlé vrstvy (Ex) do Plzně, které by po dokončení stavby měly být postupně zaváděny dle aktuálně disponibilních financí. Regionální objednatel zase požaduje vedení všech osobních vlaků jako zastávkových (včetně stávajících zrychlenek, na něž jsou dlouhodobě požadavky především na zastavení Mokropsy a Všenory) a dále na prodloužení intervalu 10 min. Současně si dálkový objednatel nepřeje zbytečné brzdění svých vlaků regionální dopravou a naopak regionální objednatelé zbytečné pobyty při předjíždění regionální dopravy dálkovou dopravou.
Bohužel je ale nutno konstatovat, že tyto otázky nebyly v příslušné studii dostatečně zohledněny. Navržená čtyřkolejka je pro bezkolizní předjetí velmi krátká a tak projektant připustil nutnost prodloužení pobytu předjížděných osobních vlaků v Radotíně z 1 na 3 minuty. Samozřejmě vlivem taktové dopravy by se toto prodloužení pobytu týkalo i osobních vlaků ve skutečnosti nepředjížděných. Kromě toho dalšími nectnostostmi na území Prahy je, že projektant nedokázal do projektu začlenit umístění zastávky Praha-Radotín sídliště a nepodařilo se mu realizovat ani přesun zastávky Velká Chuchle blíže zástavbě. Oba tyto požadavky přitom jsou uplatňovány regionálním objednatelem i městskými částmi.
V budoucnu by měla přitom prostorem Radotín sídliště procházet čtyřkolejná trať, a to poté, co tudy povedou dvě nové koleje do budoucího tunelu. Podle mínění projektanta však zastávku Praha-Radotín sídliště definitivně nelze do tohoto prostoru umístit, protože při dvoukolejném provedení nevyhovuje z důvodu dopravní technologie, při čtyřkolejném provedení se údajně nevejde prostorově, byť se to zdá téměř neuvěřitelné, protože v daném prostoru je dnes místa evidentně dost (při zahrnutí prostoru předávacího kolejiště cementárny).
Logicky se nabízí tedy myšlenka zřídit již nyní čtyřkolejný úsek až dále cca na konec Radotína a na tomto úseku zřídit novou zastávku, kde se "utratí" ony přebytečné 2 minuty na relativně bohulibý účel a nikoli postávání s otevřenými dveřmi v jedné stanici. Toto řešení by si však vyžádalo řešit náhradu předávacího kolejiště cementárny. A to se neobejde bez záboru cizích pozemků. Vzhledem k tomu, že ale projednání stavby značně spěchá, tak SŽDC uvádí, že není schopna toto stihnout.
Výsledek je tedy zřejmý. Stavba za 8 miliard po svém dokončení v zásadě neumožní navýšení rozsahu dopravy bez negativních dopadů na regionální dopravu. Skoro to působí dojmem "hlavně prostavět evropské peníze". Vlastně již nyní v roce 2011 víme, že stavba po dokončení nevyhoví nynějším výhledovým představám rozsahu provozu.
Těm by mělo vyhovět až cílové řešení, kterým je nová trať. Po zamítnutí původního dlouhého tunelu bylo vyhledáváno několik dalších tras, z nichž většina začínala právě v Radotíně. Některé vedly tunelem do Berouna, jiné až kamsi ke Zdicím soustavou několika teunelů. U všech však existuje na první pohled i laické podezření, že jejich efektivita bude silně konvergovat k efektivnosti původně navrženého tunelu.
Zbývá tedy nyní prezentovaná varianta. Ta začíná čtyřkolejkou z Radotína, trať pak stoupá estakádou po poli mezi Radotínem a Černošicemi a nad starou tratí vstupuje do prvního cca 5 km dlouhého tunelu. Následně pokračuje povrchově mezi Dobřichovicemi a Karlíkem do druhého tunelu, který vyústí na estakádu přes Berounku pod Karlštejnem, kde by měla být trať zapojena přímo do stávající stanice. Výhledově pak může navázat další tunel z Karlštejna ke Zdicím, ale s tím se nyní příliš nepočítá.
Je samozřejmé, že taková stavba bude asi obtížně projednatelná, není zanesena nikde v územním plánu a vzhledem k existujícím potížím s projednáním už stávající tratě s obcemi (a to ještě nezačali do akce mluvit obyvatelé!) nelze očekávat, že nová trať jen tak projde (pokud ji někdo projedná za stávající legislativní situace, tak před ním opravdu hluboce smeknu!). Například takové Dobřichovice by byly z obou stran obklíčeny dvoukolejnými tratěmi. Jistě i estakáda pod Karlštejnem v sousedství hotelu umístěného v mlýně by asi byla velmi kontroverzní a její projednání bych přirovnal projednání rekonstrukce mostu pod Vyšehradem. Určitě by se vytahovala různá pohledová panoramata apod. Ono i estakáda mezi Radotínem a Černošicemi by asi budila kontraverze. Kromě toho připočtěme, že takové uspořádání čtyřkolejné tratě údajně definitivně znemožní Radotín sídliště.... Nic proti, ale můj osobní názor je, že takto koncipovaná trať je poněkud chiméra. Podobně by na tom byly i případné další částečně povrchové varianty, a to ať vedoucí údolím Berounky nebo po stále více zastavěném Rudensku. Osobně si myslím, že poradenská agentura JASPERS radící EIB možná ne úplně správně dokázala zhodnotit, že sice varianta tunelu Praha - Beroun v původně navržené podobě možná není zrovna zázračně efektivní, ale nejspíš byla jedinou reálně projednatelnou. Tedy pokud se do téhle země zase nevrátí nějaký nedemokratický režim.... A tak nám tady s velkou pravděpodobností asi ještě dlouho zůstane jen stávající trať, byť v modernizované podobě a tedy snad i s vyšší provozní spolehlivostí. Zkrátka taková lepší údržba za 8 miliard."