Re: Tak zase neco o radaru :-)
Autor: Petr Kolar (IP zapsáno)
Datum: 05.04.2007 17:55
V Brdech začíná být rušno. Přijíždí američtí odborníci na radar a začínáme vrtat, měřit a sondovat. Vypadá to, že se brzo bude do základů lít beton, přestože jsme si nedokázali ještě vyjasnit, proti komu má být tento protiraketový systém namířen. Jisté je pouze, že velmi spěcháme. Česká vláda v nótě, kterou odeslala na americký břeh ujišťuje, že sdílí pocit ohrožení a na nás valících se hrozeb. Jen jsme si za tu dobu, co se nóta připravovala, nestihli v parlamentu říci, přesně jakých hrozeb.
Takže už vyměřujeme, sondujeme, prozkoumáváme terén v Brdech, ale přitom se vyhýbáme veřejnému mínění, vyhýbáme se debatě, vyhýbáme se parlamentu, stejně jako se USA v této věci od začátku vyhýbají Severoatlantické alianci, jejíž jsme společným členem. V žádném parlamentním výboru jsme neslyšeli žádného opravdového českého odborníka, který by potvrdil údajná rizika a hrozby pro Českou republiku a který by se za tento projekt na našem území postavil. Není divu, že na zahraničním výboru z úst jednoho z našich vysokých představitelů zaznělo, že nejde jen o hrozby, ale že to je především velké politické rozhodnutí.
Takto politicky asi nejspíš uvažuje Rada města Plzně i Rada Plzeňského kraje, vedená panem hejtmanem Zimmermanem, tedy orgány, které jsou ovládány ODS a které vydávají prohlášení, ve kterých vítají příchod amerického radaru do Čech. Připomíná mi to Miroslava Horníčka, když před mnoha lety ve svých Hovorech tvrdil, že v této zemi jsme mimořádně pružní v chystání vítacích transparentů, podle toho, kdo silný zrovna vstupuje do země.
Na otázky, které se v této veřejné debatě kladou, se zásadně neodpovídá. Na parlamentním výboru vám nikdo neodpoví, jak má fungovat celý systém protiraketové obrany po dokončení v roce 2011, jak bude fungovat jeho 250 antiraket, 9 radarů a senzory na družicích v kosmu, jak bude celý systém řízen, jak to bude s velením, kdo bude zodpovědný za spuštění, nikdo vám neodpoví, jak budou součásti toho systému chráněny, když je evidentní, že je určen pouze a výhradně proti mezikontinentálním balistickým střelám, ale na základnu v Česku a Polsku mohou zaútočit rakety středního doletu, proti kterým dnes nemáme ochranu. Nikdo vám neodpoví, na jak dlouho zde má být základna zřizována. Klademe otázky stejné, jaké z ní i v americkém Kongresu, například 27. Března tohoto roku, kdy na schůzi Podvýboru pro strategické síly jeho předsedkyně Ellen Tauscherová se na závěr podivila nad tím, že tato administrativa současného prezidenta USA chce rozmísťovat ve střední Evropě systém strategické obrany, který nemá zvládnutou technologii, jenž nebyl dostatečně testován a zároveň kladla otázku, jak to, že tu USA postupují bez koordinace NATO a pokoušejí se tento systém prosazovat pouze na základě dvoustranných smluv s Českou republikou a Polskem.
Otázek je obrovské množství. Začínám si jen myslet, že na ně nikdy nedostaneme odpověď. Základní strategie je skutečné debatě se vyhnout, občany obejít, prostě všechny názory plebejců nechat stranou.
Ohromení by měla vyvolávat slova ministra Schwarzenberga, který si klidně dovolí v zahraničí říci, že Česká republika bude požadovat zvláštní bezpečnostní garance od USA, protože si není v NATO jistá, že se bezpečnostní garance týkají nových členů stejně jako starých. Tohle by měl pan ministr vysvětlit. Pamatuji si, že když jsme vstupovali do NATO před deseti lety, tak tehdejší představitelé ODS i další politici všichni recitovali, že hlavní přidanou hodnotou NATO je jednota a konsensus. Zdůrazňovalo se, že oproti Varšavské smlouvě v NATO není rozdíl mezi malými a velkými. Článek 5 Washingtonské smlouvy o vzájemné pomoci v případě útoku na kohokoliv platí pro všechny stejně. Dnes se od pana ministra dovídáme, že tomu tak bůhví proč není. Nevím, jak na to přišel, ale v každém případě je to projev nepochopitelné neloajality vůči Alianci a přímé zpochybnění spojeneckých závazků.
V téhle podivné debatě – nedebatě jde zdá se o víc než jen o jeden radarový systém na našem území.