Re: LUDVIKOVI CESKO - ANGLICKE POZNAMKY Z CA.
Autor:
Jindra Vodička (IP zapsáno)
Datum: 09.06.2007 00:48
Pane Ludvíku,
ještě bych si dovolil doplnit, proč by se o bezpečnostních otázkách nemělo rozhodovat v referendu i z lapidárnějších důvodů. Jedná se o kombinaci čistě technického rozhodování s politickým.
Technického po stránce, jakými prostředky má být naše obrana a bezpečnost zajišťována - tedy rozhodování a posudky armádních expertů. Politického po stránce veřejné a politické kontroly armády a na základě odborných dat a bezpečnostního vyhodnocení situace a spojeneckých závazků a záruk rozhodování o směřování politiky naší bezpečnosti.
Myslím, že na základě výše řečeného je nabíledni otázka, jestli je možné, aby veřejnost - při vší úctě a respektu k veřejnému mínění a schopnostem každého občana dostatečně zodpovědně a kvalifikovaně vyhodonotit bezpečnostní data a situaci - rozhodla o volbě prostředků a směru naší obranné politiky? Já si myslím, že to není možné. Ne že bychom toho jako občané nebyli schopni, ale není to podle mého přesvědčení možné tak, abychom se vyvarovali důsledků případného špatného rozhodnutí, které by mohly být v budoucnu vzhledem k této oblasti fatální.
A dám Vám příklady. Tisíckrát může být znalci a odborníky řečeno, že radar - což potvrdili i poslanci z řad levicové opoziční sociální demokracie po své návštěvě v parlamentní delegaci na Marshallových ostrovech - nemá žádné škodlivé účinky na životní prostředí a lidi ve svém okolí. A přesto pánové Tamáš a Májíček, pro vysvětlenou 2 hlavní organizátoři protestů proti radarové základně, zarputile veřejně lžou, že takové důsledky má - bez ověřených exaktně získaných informací. Tisíckrát se naši armádní představitelé na základě technických analýz celého systému zaručí, že jsou polské rakety a náš radar schopny ochránit naše území a Evropu, a přesto budou tito a někteří další odpůrci zarytě tvrdit, že ochrání jen USA - ovšem to by byla kolosální blamáž a podvod století i vůči celému NATO, které v Rize zatím nezávazně deklarovalo připravenost podílet se do budoucnosti na tomto systému, tedy všech evropských spojenců. To snad každý soudný člověk v tom momentě vidí, že se jedná o nestydatou a zlou lež. A tak bych mohl dále pokračovat.
Nicméně nebezpečí tkví v tom, že pakliže by tito lidé zvládli svoji negativní přesvědčovací kampaň lépe než vláda, a to by za pomoci již bohužel tradičního evropského antiamericky nakloněného veřejného mínění přiznejme si v současnosti nebylo tak nepravděpodobné, dopadlo by referendum velice pravděpodobně proti, i když budou preference pro radar zvolna stoupat a stoupají - ale nestoupají dostatečně rychle. A hlediska naší bezpečnosti je pak takové krátkozraké a na lžích postavené rozhodnutí téměř nezvratné. A to by snad bylo správné a spravedlivé a dlouhodobě zodpovědné rozhodnutí? Má se o bezpečnosti rozhodovat jako na trhu - kdo je víc slyšet, kdo víc křičí, kdo víc a přesvědčivěji lže, ten vyhraje. A to si myslím, že ne.
Pakliže by zde alespoň byla nějaká relevantní evropská obranná varianta v dohledné době nebo aspoň v pokročilém stádiu vývoje, pak samozřejmě referendum ano - to by bylo nedemokratické veřejnosti právo rozhodnout nezprostředkovaně odpírat, jestli chceme tu nebo tu variantu zabezpečení obrany. Ale nic takového ny vybranou nemáme. A není divu, když Evropa celá desetiletí vynakládá na armádu a technologický vývoj řádově poloviční a nižší (vyjádřeno v podílu k HDP) prostředky než USA - přece každá jiná cesta než vyvážená spojenecká kooperace s USA je pro Evropu bez navýšení vlastních zbrojních výdajů dlouhodobě cesta do pekel.
Poslední otázkou zůstává evropský antiamerikanismus (a také související antisemitismus a nevstřícnost k izraelskému státu), na kterou - především kde se stále bere a z čeho je živen - Vám neumím bohužel dost dobře odpovědět, mohu Vám jen sdělit svoje subjektivní pocity a dojmy a svoje osobní přesvědčení. Nevím, proč mnozí inteligentní lidé jsou schopni tolik nenávidět Ameriku, když tam zpravidla nikdy ani nebyli? Proč evropská inteligence Amerikou tolik opovrhuje? Proč mezi spolužáky - vysokoškoláky, kterým jsem i já, je doslova módní trend se strefovat do USA, a to tam drtivá většina z nás, včetně mě, nikdy nebyla? Jenže já se Americe neposmívám a nemám taky proč, jen abych se připojil k nějakému hloupému módnímu trendu. A je jedno, jestli vládnou demokraté nebo republikáni - určitá část evropských levicových intelektuálů, také se omlouvám za tu nálepku, bude spolehlivě dštít síru proti Americe dál a dál. V případě těchto lidí to nebude mít žádnou spojitost s Irákem, pro ně jsou Irák a Bush pouhými, i když přiznejme si především v poslední době vhodnými záminkami k šíření nenávistné propagandy proti Spojeným Státům. A přesto se vsadím, že to, že mám v této věci pravdu, se u nás uvidí na odporu těchto lidí k radaru i v momentu, co usedne do Bílého domu paní Hillary nebo pan Obama - ostatně i demokraté podle dostupných zpráv v ČR podporují systém protiraketové obrany. Tito lidé totiž tuto svoji nenávist k USA šířili před 11/9 i po něm, před Irákem a budou nenávidět i po něm. Ale věřím, že u podstatné části těch ostatních se jejich postoj změní - s největší pravděpodobností zvítězí v příštích volbách demokraté a to by mělo být tím impulsem k obnovení vzájemných vztahů. A ti, o nichž jsem mluvil a kteří se dnes schovávají za odpor k Bushovi, si spolehlivě najdou novou záminku - já jen doufám, že jich nebude víc než těch ostatních.
Poslední věc, co mě vážně fascinuje, je to, že někteří socialističtí politici - u nás například pan Zaorálek - uznávají a berou za hodnověrnější a vážnější vyjádření a "mírumilovné a mírotvorné" projevy lidí jako Kim Čong Ila nebo Ahmadínežáda. A na druhou stranu se dívají skrz prsty ať chceme nebo ne na demokraticky zvolené republikánské politiky USA.
Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Jindra Vodička (09.06.2007 00:57)