Stephen Larrabee, David E. Mosher: Jak čelit "raketové" krizi v Evropě
Herald Tribune
Spojené státy a Rusko zřejmě směřují k nové konfrontaci kvůli americkému plánu umístit do Polska a České republiky některé prvky obrany proti balistickým raketám do Polska. Klíčové otázky přitom zůstávají nezodpovězeny.
Bude to vůbec fungovat?
Ruský prezident Vladimir Putin na nedávném transatlantickém fóru v Mnichově označil rozmístění systému protiraketové obrany za "další krok v nevyhnutelných závodech ve zbrojení". Evropští spojenci Ameriky soukromě vyjádřili podobné obavy, byť méně ostře. Spojené státy by se neměly plánů na vybudování systému protiraketové obrany vzdávat jen kvůli Putinově výbuchu hněvu či kvůli povyku několika ruských generálů. Než ale Amerika k rozmístění přistoupí, musí lépe vysvětlit přínos a rizika takového kroku. Zde jsou klíčové otázky:
Bude systém fungovat? Uvažované obranné rakety jsou v podstatě prototypy, jejichž účinnost a spolehlivost se teprve musí prokázat. Jejich testy byly značně naaranžované - a i tak zaznamenaly sérii selhání. V současné době není ani zdaleka k dispozici dost údajů o účinnosti systému, zejména v reálných podmínkách.
Nač ten spěch? Jestliže je technologie stále ve vývoji, proč je naléhavě zapotřebí rozmístit rakety a radar v Evropě právě nyní? Chystaný systém protiraketové obrany má údajně sloužit coby odstrašující prostředek proti útoku "zlotřilých států", jako je Írán, nikoliv Rusko. Spojenci NATO sice budou raketové hrozbě z Íránu pravděpodobně čelit dříve než Spojené státy, ale ani tato hrozba se nevynoří přes noc.
I kdyby Írán své rakety navzdory očekávání přece jen rychle zdokonalil, potrvá podle odhadů amerických zpravodajských služeb několik let, než tato země jaderné zbraně vyvine, a ještě déle potrvá, než jimi dokáže vyzbrojit balistické rakety.
Koho budete chránit?
Kdo bude mít pravomoc nařídit odpálení? Bude Polsko po Spojených státech vyžadovat polský souhlas, než budou rakety z jeho území odpáleny? Anebo se Varšava vzdá jisté míry suverenity a předá kontrolu Američanům? Za studené války NATO vyvinula pro jaderné zbraně v Evropě systém dvojího klíče, avšak velmi krátké lhůty pro zneškodnění balistické rakety (tj. pouhých několik minut) podobné aranžmá ztěžují.
V jakém vztahu jsou americké plány vůči plánům NATO vyvinout systém protiraketové obrany? Pokud chystaný systém protiraketové obrany v Polsku a České republice není namířen proti Rusku, jak tvrdí američtí představitelé, nebylo by lepší vyvinout systém v rámci NATO, který ponechá otevřenu i možnost zapojit Rusko?
Bude systém chránit Evropu, anebo jen Spojené státy? Systém je koncipován především jako ochrana Ameriky před raketovým útokem z Íránu a Severní Koreje. Jeho umístění však budou muset schválit parlamenty Polska a České republiky. V obou zemích se většina občanů momentálně staví proti systému. Pokud se jim nebude moci ukázat, že umístění systému zvýší i jejich bezpečnost, bude se parlamentní souhlas s plány získávat jen těžko.
Proč vynecháváte Rusko?
Jaký bude dopad na vztahy s Ruskem? Mnohé ruské námitky jsou sice přehnané, zároveň ale odrážejí hlubší pocit, že USA činí důležitá rozhodnutí ovlivňující ruskou bezpečnost s pramalým ohledem na ruské zájmy a že Rusko zapojují jen jaksi dodatečně.
Pokud američtí představitelé tyto otázky důkladněji nezodpovědí, plány USA vybudovat systém protiraketové obrany pravděpodobně vyvolají rostoucí napětí nejen ve vztazích s Ruskem, ale i s mnoha evropskými spojenci, což ohrozí jak samotné plány na rozmístění, tak i širší evropskou bezpečnost.
Autoři pracují jako analytici ve výzkumné organizaci RAND Corporation (c) The New York Times Syndicate 2007
Publikováno 4.4.07 zde:
[
ihned.cz]