Re: Začátek školního roku
Autor: PV (IP zapsáno)
Datum: 29.01.2015 22:59
Před pár dny jsem někde na internetu četl rozhovor nebo vyprávění nějaké starší paní učitelky, které končilo tvrzením, že dnešní děti jsou udavači a v jednom kuse na sebe žalují. To se mi zrovna nezdálo, aspoň jsem tedy neměl ten pocit, ale je fakt, že s dětmi nepracuji.
Protože můj syn chodí do naší základní školy, došla mi dnes pošta od paní ředitelky, jejíž přílohou je Příkaz ředitelky školy k zajištění bezpečnosti žáků a zaměstnanců školy po dobu stavebních prací. V příkazu se píše, jak se musí učitelé, žáci a dokonce i návštěvy školy chovat. Část sem přepíši: „V případě návštěvy školy ze strany rodičů či jiných osob, které nejsou zaměstnanci školy, je nutné tyto osoby předem seznámit se zněním tohoto příkazu a dohlédnout na jejich bezpečný pohyb a pobyt v prostorách školy. Pokud zjistí zaměstnanec školy jakékoli porušení tohoto příkazu ze strany žáků, cizích osob a ostatních zaměstnanců školy, je povinen na toto pochybení neprodleně upozornit vedení školy (ředitelku, zástupce ředitelky). Všichni zaměstnanci a žáci školy jsou povinni tento příkaz ředitele dodržovat. Nedodržení tohoto příkazu je považováno za hrubé porušení pracovní kázně.“
Takže, pokud jsem zaměstnanec školy a zjistím, že se u stavby někdo pohybuje, musím běžet za svým nadřízeným. Je tam žák? Okamžitě to musím hlásit! Je tam můj kolega? Hlásit! Je tam někdo, koho neznám? Okamžitě hlásit! V zásadě souhlasím s předřečníky, že snad by měl stačit zdravý rozum a vydání nějaké směrnice, jak se chovat na stavbě, slouží spíš k ochraně odpovědné osoby. Ale je tohle normální? Pokud neudáte kolegu nebo žáka, je to hrubé porušení pracovní kázně? Dokonce i tehdy, pokud by učitel žákovi domluvil, hrubě poruší kázeň tím, že žákův delikt nenahlásil řediteli školy. Pomíjím fakt, že u soudu by tvrzení, že takové jednání je výpovědním důvodem, nikdy neobstálo, stejně jako nechci přemýšlet o tom, jestli kvalifikovaný a příčetný vedoucí pracovník může vůbec takovou pitomost vypustit z úst. Mně prostě vadí, že se dětem jako vyžadovaný vzorec chování předvádí udavačství. Ironií je, že heslo tohoto roku ve škole je FAIR PLAY. Takže žalovat a udávat je fér?
Jsem zaměstnanec a na některé věci jsem asi citlivější než ti, kteří mají vlastní firmu. Stejně tak mi vadí všeobecná tendence zakazovat, přikazovat a omezovat. Pěkným příkladem je představa autora příkazu, že ředitel školy může zavázat osoby, které mu nijak nepodléhají – nic jiného totiž nejde z formulace o porušení příkazu ze strany cizích osob dovodit. A protože nedodržení příkazu je považováno za hrubé porušení pracovní kázně, asi pracovní kázeň hrubě poruší i ten, kdo předem neseznámí rodiče nebo jiné osoby než zaměstnance školy se zněním příkazu. Ještě, že nejsem zaměstnanec školy, protože bych asi nedokázal odhadnout, kdo by asi tak mohl chtít navštívit školu a běžet za ním, abych ho v předstihu seznámil s příkazem, protože kdybych to neudělal, mohl bych přijít o práci. Jestli se nemýlím, ve škole vznikly odbory. Konečně chápu, proč asi.
Tak jak končit aspoň trochu optimisticky? Asi takhle. Na stavbě budou pracovat cizí osoby. Doufám, že učitelé budou riskovat vyhazov a budou během vyučování učit místo toho, aby pořád běhali za paní ředitelkou, že po stavbě chodí někdo s trubkou. Protože podle tohohle skvělého dokumentu jsou povinni to i opakovaně dělat.
A nepište mi, že taková interpretace je absurdní. Je totiž přesná. Absurdní je ten příkaz ředitele školy. A myslím si, že je i vysoce nemravný.