Po včerejším zastupitelstvu, kde byl problém školy otevřen přítomnými zástupci rodičů, je panem starostou na úterý večer svolána na radnici schůzka s paní ředitelkou Lisnerovou. Pozaváni jsou členové rady, zástupce zřizovatele (města) ve školské radě, předsedkyně školské rady a zastupitelé.
Text níže mi dnes spadnul do mejlu:
Základní škola Černošice
Milí rodiče,
potřetí v tomto školním roce si dovoluji Vás touto cestou oslovit s informacemi o naší škole. První dva dopisy, které rozesílali třídní učitelé, se věnovaly spíše dílčím věcem. V současné době se blížíme ke čtvrtině školního roku a je možné předložit již ucelenější pohled.
Ráda bych nejdříve zopakovala priority, se kterými jsem do školy nastoupila. Mojí vizí je proměna černošické školy na instituci, která je otevřená rodičům – sdílí s nimi nové pojetí výuky – pořádá metodická odpoledne, informuje o novinkách, reflektuje jejich potřeby; je moderní – využívá nové ověřené trendy ve vzdělávání (portfolia žáků, zážitkové učení, aktivizující metody) a je založena na vzájemném respektu učitelů a žáků. Chtěla bych společně s učiteli pracovat na rozvíjení takových dovedností žáků, které jim pomohou k úspěchu v oblasti pracovní, studijní i osobní. Vizí je vytvořit instituci, která se postupně stane inspirací a pro ostatní školy.
Uvědomuji si, že školu dělají hlavně lidé, učitelé, děti a rodiče, a věřím, že v tomto je v naší škole obrovský potenciál. Je nutné přiznat, že ne všichni změnu ve škole vítají, ale jsem pevně přesvědčena, že většina z Vás výše zmíněné cíle naší školy schvaluje a podporuje. Usuzuji tak z rozhovorů s některými rodiči a samozřejmě z rozvíjející se účinné spolupráce s mnoha učiteli.
Co se za uplynulé měsíce podařilo?
- Postupně zavádíme prvky nových přístupů – sebehodnocení žáků, komunitní kruhy, pravidla pro soužití ve třídě apod.
- Klademe větší důraz na komunikaci – umožňujeme žákům sdělovat vlastní názory a obhajovat je, dáváme jim prostor k seberozvoji.
- Zahájili jsme vzdělávání, které bude žákům pomáhat s orientací ve vlastním učení – učíme děti, jak se mají učit a jak mají či mohou řešit problémové úlohy, rozvíjíme u nich kompetenci k učení.
- Zařazujeme do výuky čtenářské dílny – rozvíjíme u dětí čtenářskou gramotnost.
- Spolupracujeme s jazykovou školou – rodilí mluvčí učí naše učitele využívat cizí jazyk také v ostatních vyučovacích předmětech.
- Zahájili jsme spolupráci se Základní školou nám. Curieových – hodláme se zaměřovat také na vzdělávání žáků mimořádně nadaných.
Záměrů a dalších aktivit, které pro žáky i vás rodiče připravujeme, je opravdu mnoho a my věříme, že všechny podpoří hlavní vizi naší školy.
V čem se naopak situace ukázala jako obtížnější, pokrok není zatím taky rychlý nebo je teprve před námi?
Jde především o vybavení školy, které v současné době řešíme (nové počítače, vhodné programy pro žáky, úložné prostory apod.); rovněž se potýkáme s nedostatkem prostor – již jsme ale zažádali o navýšení kapacity školy a věříme, že společně s rekonstrukcí půdních prostor se i tato situace podaří vyřešit. Nemáme ještě odpovídající zázemí pro výuku tělesné výchovy a dalších předmětů pohybového zaměření – což rozhodně vyřeší nová sportovní hala; také nám chybí větší prostory pro šatny žáků, ale rovněž se již pracuje na projektové dokumentaci, jež by měla tuto záležitost vyřešit.
Zásadní informace zcela jistě je, že od nás odchází šest pedagogů, a to v termínu 31.12. Jsem si vědoma, že takovou situaci rodiče mohou vnímat se znepokojením. Nutno říct, že odchody učitelů v průběhu školního roku, navíc před koncem pololetí a před uzavřením klasifikace, rozhodně nejsou standardním krokem s ohledem na zájmy dětí a mohou nám způsobit značné problémy. Je však na každém z nás, abychom zvážili svá rozhodnutí a jejich dopad na okolí. Není tajemstvím, že několik pedagogů mělo ke změně ve vedení školy výhrady, které jsem ostatně zaregistrovala již v době konkurzu a tedy před mým nástupem na pozici ředitelky. K odchodu se nyní rozhodlo několik z nich. Další z odcházejících obdržel zajímavou nabídku v zahraničí, a byť jako ředitel přijdu o kvalitního pedagoga, našemu mladému kolegovi tuto zajímavou příležitost přeji - třeba se po čase vrátí obohacen o zkušenosti, které bude pak předávat dalším generacím.
Chci Vás ujistit, že nastalou situaci intenzivně řešíme. Operativně jsme vypsali výběrová řízení na nové učitele. Zájem o spolupráci s naší školou je poměrně velký, s několika uchazeči jsme již v rámci pohovorů hovořili osobně. Jakmile budeme s novými učiteli domluveni na konkrétní spolupráci, představíme vám je.
Ve škole však k naší spokojenosti zažíváme i „personální úspěchy“. Většina učitelů aktivně spolupracuje, scházíme se a hovoříme o možnostech zavádění nových metod do výuky, diskutujeme organizaci vánočních akcí, mapujeme práci dětí s matematikou dle prof. Hejného, připravujeme podporu žáků mimořádně nadaných, plánujeme návštěvy jiných škol, abychom se inspirovali, setkáváme se s rodiči, diskutujeme nad pojetím školní družiny apod.
Věřím, že se nakonec podaří spojit celý pedagogický sbor a nadchnout učitele, žáky i vás pro spolupráci, jejímž výsledkem by měla být vzájemná otevřenost a celková spokojenost.
Budete-li mít zájem o osobní setkání se mnou, abychom tyto důležité záležitosti mohli společně prodiskutovat, prosím, napište mi, ráda pro vás další společné setkání zorganizuji.
Škola je pro mne zejména prostředím lidí a jejich dobré komunikace a spolupráce. Tímto směrem míří také nové pojetí konzultací s učiteli v podobě trojstranných schůzek, kterých se zúčastní společně s rodičem i samotné děti. Proběhnou ve dnech 24. - 28. listopadu a registrovat se na ně je možné ve škole již od 12. do 20. 11. (prostřednictvím dětí nebo přímo). Více informací o této možnosti, a jak z ní co nejvíce získat pro rozvoj Vašeho dítěte i Vaši dobrou informovanost, si Vám dovolím zaslat několik dní před samotnými schůzkami.
PhDr. Romana Lisnerová
ředitelka školy
rlisnerova@zscernos.cz
7. listopadu 2014