Re: Začátek školního roku
Autor: Jana (IP zapsáno)
Datum: 18.11.2014 13:54
Dobrý den všem. Našla jsem na netu článek z časopisu Mramor Slivenec, napsaný rodiči žáků školy na Slivenci za doby působení paní Lisnerové. Na konci článku je i reakce vedení MČ Slivenec. Jakoby psali přes kopírák. Bohužel nevíme, proč paní ředitelka ze Slivence odešla?
Arogance pana zástupce byla pověstná i na Slivenci a ani tam paní ředitelka nebyla k zastižení. Článek je dlouhý, ale popisuje přesně nynější stav naší školy.
,,CO SE TO ZASE VE ŠKOLE děje aneb jak TO vidí rodiče"
Ve škole se děje asi toto: Taková tichá pošta se zaručenými informacemi je bohužel skutečností. My jsme se rozhodli poopravit smysl a znění některých vět z článku věnovaného škole v minulém čísle Mramoru 4/2011, popř., je vysvětlit a uvést na správnou míru.
Ano, naše ZŠ Slivenec je opravdu tak trochu jiná než většina ostatních škol. O pochodujících encyklopediích místo dětí se nedá ani hovořit. A to, co základní škola považuje za pouhý základ a samozřejmost, právě našim dětem chybí. Aby dokázaly s vědomostmi a znalostmi zacházet, musely by pochopit probranou látku již ve škole. Když toto nezvládnou a rodiče nejsou schopni látku patřičně dovysvětlit, protože ani oni nejsou chodící encyklopedie, pak by bylo nejjednodušší sáhnout po učebnici a nalistovat příslušnou kapitolu. Ale bohužel učebnice nejsou v naší škole nutné. To znamená - žáci je nemají. Naše škola je pravděpodobně tak výjimečná a učivo tak rozšířené, že na ně ještě učebnice nevytiskli. Když se však někdo z rodičů bude zajímat o kritéria probrané látky a předepsané výstupy na konci 3., 5. či 9. třídy, zjistí, že děti je z velké části nemají probrané, a učivo je přesunuto do vyšších ročníků kde si látku mají opakovat a ne ji probírat jako novou, Popřípadě je učivo vynecháno úplně. Využívání jiných vyučovacích postupů se vzájemnou komunikací mezi dětmi přímo ve výuce vede k tomu, že dětí si sdělují vše možné a k dané výuce se přes ten „pracovní šum" ani nedostanou. Jako příklad uvádíme OSV - Osobní a sociální výchova. Komunitní kruh v OSV za 3 roky praxe na zdejší škole vede k tomu, děti na sebe nadávají, donáší, nechovají se k sobě slušně, příliš spolu nekomunikují, nepomáhají si, posmívají se jeden druhému a ve finále mezi sebou kradou. Navíc je tento předmět na úkor jiného důležitějšího předmětu, jako např. český jazyk. Nabízí se možnost převést dítě na jinou školu, Podle vedení naší školy je samozřejmá svobodná volba každého rodiče dát dítě na jinou školu. V tom případě nechápeme reakci školy, která se obhajuje v již zmiňovaném čísle Mramoru! Proč rodiče dětí, kteří jsou nespokojeni s vedením a výukou, jsou nuceni dát dítě na jinou školu i přesto, že by tu rádi zůstali?
Ano, za paní ředitelkou může každý přijít, zeptat se a informovat se, ale na e-maily reaguje se zpožděním, osobní kontakt se povede málokomu. Paní ředitelka je často mimo školu nebo nemá čas, vše řeší za pochodu. Navíc má na vše pozitivní a rychlou odpověď, že nemá člověk ani šanci oponovat. V tomto směru by mohla paní ředitelka změnit povolání a být tiskovou mluvčí vlády. Pan zástupce je arogantní a odměřený a nemíní nic řešit. Ptáme se, proč nejsou výsledky znalostí žáků prezentovány na olympiádách, popř. v jiných soutěžích? Možná proto, že by neuspěli. Pro rodiče, kteří se nechají obalamutit, že naši deváťáci byli všichni přijati na vybrané školy, uvádíme pro upřesnění: Žáci z těchto početně slabých ročníků ve většině případů nemusí dělat přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky a jsou přijati na základě vysvědčení z naší školy. Pak se ale stane, že žák se samými jedničkami z naší školy se umístí podle měřítek střední školy ve výběrovém řízení na dobrém místě, ale pol. ročníku na střední škole má dostatečný prospěch (4) nebo dokonce propadá. Můžeme uvést několik konkrétních případů. A přijetí na soukromé střední školy, tak asi každý z nás tuší je spíše o penězích, než o studijních výsledcích. Možná bychom se mohli zamyslet nad tím, jak bude situace vypadat až začnou probíhat státní srovnávací zkoušky po 5. a 9. ročníku popřípadě státní přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia, a kterých se uvažuje. Pak už se to stane problémem většiny rodičů, jejichž dítě navštěvuje ZŠ Slivenec.
Děti z této školy převážně odcházejí. Noví žáci přicházejí výjimečně. Přijde-li žák ze zlíchovské školy a paní ředitelka ho přijímá do naší školy, činí tak z finančních důvodů. Na jinou školu by totiž výrazně problematického žáka většinou nikde nevzali.
Z naší školy odešlo před třemi roky z 5. třídy velké množství žáků a zůstalo jich tam 7. Tento „boom“ se opakuje i nadále. Do budoucna lze očekávat, že by se tu mělo vyučovat pouze na 1. stupni. Na 2.
(Za rodiče odcházejících žáků Javůrková, Pokorná, Trohařová )
Stanovisko vedení městské části
Jako zřizovatele naší školy nás velmi mrzí, že si na stránkách Mramoru vyměňuje názory vedení školy s rodičovskou veřejností. Svědčí to o špatné vzájemné komunikaci a nedůvěře, která vedla k hromadným odchodům dětí ze školy. Článek vedení školy v minulém čísle Mramoru vyvolal potřebu rodičů se k problému vyjádřit ze svého hlediska. Pevně ale věříme, že vzhledem k tomu, že v letošním školním roce bude škola klást důraz na zlepšení komunikace s rodiči, povede se tato diskuse napříště už pouze na půdě školy.
Nicméně situace s odchody žáků nás jako zřizovatele, který škole dlouhodobě věnuje velkou podporu nejen finanční a materiální, velmi mrzí a znepokojuje.
Chceme tímto apelovat na vedení školy i na rodiče, aby se školou proklamované vize - komunikace, inkluze, diferenciace, spolupráce v letošním roce staly skutečností.
RNDr. Jana Plamínková, Ing. Simona Strauchová,
Mgr. Lenka Kudláková